Ako na hrad

Hrad s výškou 600 m nad morom nepatrí medzi najvyššie položené hrady Slovenska, ako sa často tvrdí, no napriek tomu zostáva výraznou dominantou Stredného Považia patriacou do katastra obce Lúka, kam si to treba vyšliapať. Tu je zoznam ciest zoradených podľa odporúčania:

1. Z rekreačného strediska Bezovec

Cesta po hrebeni, po lúkach s peknými výhľadmi a lesom. Ide o najľahšiu a najkratšiu prístupovú cestu pešo na hrad. Po modrej turistickej značke - dĺžka cesty je 4,9 km, cca 1 hodina a 20 minút*


2. Cesty z obcí

Z obce Lúka (dĺžka cesty je 6,1 km, cca 2 hodiny a 15 minút, prevýšenie cca +410 m) sa na hrad dostanete po modrej značke. Trasa začína na malom obecnom námestíčku, z počiatku pokračuje po lesnej ceste bez extrémneho prevýšenia. To príde až ku koncu cesty. Ľudia po výstupe touto cestou používajú značnú kapacitu slovnej zásoby z časti nadávania a hromženia. 😉

Z obce Hrádok (dĺžka cesty je 6,7 km, cca 2 hodiny a 30 minút, prevýšenie cca +400 m) sa na hrad dostanete najprv po modrej značke asfaltovou cestou Hrádockou dolinou, neskôr odbočka vpravo do kopca (z časti “Dolina”) po žltej značke. Je to komplikovanejšie ako sa zdá, nakoľko značenie drevenými šípkami v obci je úplne iné a neukazuje na značkovaný chodník, ale na cestu používanú pri ťažbe dreva. Teda ak chcete ísť značkovanou cestou z Hrádockej doliny, netreba si pri prechode obcou Hrádok všímať žiadne drevené tabule a držať sa len modrej turistickej značky.

Z obce Hrádok, časť Dolina (dĺžka cesty je 3,9 km, cca 1 hodinu a 30 minút, prevýšenie cca +340 m) po žltej značke.


Cyklotrasy

Jediné značené cyklotrasy vedú z obce Hrádok a sú 2:

1. jedná sa o zelenú trasu, ktorá ide z obce Hrádok priamo na hrad a jednosmerným cyklozjazdom dole naspäť do obce.

2. trasa je okružná modro značená. Začína a aj končí v obci Hrádok. Vedie po lesných cestách popod vrch Bezovec, pričom hrad Tematín leží na jej zástavke.