August – November 2020

V auguste sme privítali zahraničných hostí na tréningovom kurze, ktorý organizujeme v spolupráci s organizáciou European Heritage Volunteers. 8 dobrovoľníkov, ktorí študujú pamiatkové odbory nám pomohli pohnúť s prácami na severnom paláci a popri tom sa naučili murovať, vyrábať debnenia na záklenky a množstvo iných vedomostí, či zručností. Postupne sme podokončovali murárske práce, pretože teplota vzduchu sa začala postupne znižovať. Dokončili sa murárske práce na bránovej veži, na opornom piliery nárožnej vežičky, škárovanie spomenutých objektov, ako aj rizalitu severného paláca a sústredili sme sa na čo najrýchlejšie dokončenie práce v severnom paláci. Keď už teplota a podmienky nedovoľovali pokračovať, sústredili sme sa na servis náradia, strojov, upratovanie okolia hradu, výrobu lavičiek, stola a množstvo iných drobností, ktoré si bežný človek ani nevšimne. Dobrovoľníckych brigád bolo na jeseň žiaľ veľmi málo kvôli pandémii.

Fotky nájdete TU.

Jún – Júl 2020

Práce na hrade bežali v plnom prúde. Dokončili sme hlavné práce na objekte východného paláca a presunuli sme sa do severného paláca, kde vzniknú expozičné priestory. Stabilizovala sa väčšina torz archeologicky nájdených murív a začali sme s doplnením nosnej priečky, ktorá je technicky náročná, lebo obsahuje niekoľko prestavbových fáz s dvernými otvormi a dvoma spájajúcimi sa dymovodmi dvoch kachľových pecí. Na bránovej veži bol rekonštruovaný záklenok okna na 2 nadzemnom podlaží a pokračuje sa v nadmurovaní vypadnutého lícneho muriva. Na neskororománskej vežičke pokračuje stabilizácia južnej steny jej podmurovaním. Murárska sezóna pomaly končí a tak neúnavne pracujeme aj počas náročných tropických dní. Však odpočívať budeme cez zimu.

Fotky nájdete TU.

Máj 2020

Od začiatku mája k hradným dobrovoľníkom pribudli aj zamestnanci z úradu práce cez projekt “Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva 2.” 10 horlivcov sa v plnej sile pustilo do 7 mesačnej práce aby sme hrad znova posunuli vpred. Na hrade sa už pracovalo každý deň, zamestnancov striedajú na víkendy dobrovoľníci, prichádzajú firemný dobrovoľníci a tak pracovný ruch na hrade neutícha. Finalizuje sa objekt východného paláca, na bránovej veži sa opravuje zostávajúca severná stena, v severnom paláci sa konzervujú torzá priečok, v južnom paláci sa demontovalo debnenie klenby, pri románskej vežičke sa muruje oporný pilier, začisťuje sa murivo základu obrannej veže a tisíc iných drobností, ktoré k hradnému životu patria.
Veľmi pekne ďakujeme pracovníkom úradu práce za trpezlivosť s riešením zamestnancov, firme B&R za fantastickú pomoc svojich zamestnancov, našim skvelým zamestnancom a v neposlednom rade dobrovoľníkom nášho združenia, ktorí to všetko udržujú v behu a riadia.

1. interná dobrovoľnícka víkendovka 17. – 19.4. 2020

Pre situáciu s vírusom sme sa rozhodli viacej neobmedzovať práce na hrade a urobili sme brigádu v uzavretom hrade a len za účasti členov združenia. Vyvozili a zahasili sme 3m3 vápna a osadili dočasné zábradlie na vyhliadkovú baštu. Je to nezvyk pre nás, čo sme obľubovali výhľad bez zábrany, ale tak prežijeme to. Postupne sa práce musia rozbehnúť, aj keď to nebude to pravé orechové, základ je pokračovať a spraviť, čo sa dá.

Fotky k článku nájdete TU.

0. dobrovoľnícka víkendovka 6. – 8.3.2020

Započali sme tohtoročnú sezónu s prípravami na murárske práce, zbierali sme odpadky okolo hradu, prečerpávali dažďovú vodu zo zberných nádrží do hasníc a dokončili sme generálku motorového fúriku. Tešíme sa na 13. sezónu, ktorá má byť znova plná brigád a všelijakých akcií. Veríme sa nám všetko zdarne podarí a srdečne Vás pozývame hlavne na naše dobrovoľnícke brigády, kde zažijete kopec srandy, pomôžete užitočnej veci a spoznáte pohodových ľudí.

Fotky k článku nájdete TU.

August 2019

Vyrobili sme most do bránovej bašty, takže transport materiálu a vchod do horného hradu po sutinovom kuželi so zákrutami je už minulosťou. Realizoval sa kurz tradičného murárstva a tesárstva v spolupráci s organizáciou European Heritage Volunteers na ktorom mali zastúpenie krajiny India, Albánsko, Pakistan, Taliansko a Kolumbia. Zamestnanci tvrdo pracovali na výrobe drevených ramenátov na klenbu vodnej cisterny v južnom paláci a zároveň pripravovali založenie novej časti klenby do starého pozostatku.

Fotky k článku nájdete TU.

Júl 2019

Privítali sme dvoch výnimočných francúzskych kamenárov, ktorí vytvorili portál do severného paláca. Počas dvoch týždňov sme pričuchli k jedinečnému remeslu, ktoré nám na Slovensku akosi pomaly vymiera. Popri tom bežal archeologický výskum, osádzanie kovanej brány do bránovej bašty, osádzanie drenáže východného paláca, drenáže predbránia a rovnako pokračovali murárske zásahy. Na hrade sa konal aj lukostrelecký turnaj v kategórii primitívnych lukov, čo je pre nás každoročne obrovský zážitok.

Fotky k článku nájdete TU.