Jún – Júl 2020

Práce na hrade bežali v plnom prúde. Dokončili sme hlavné práce na objekte východného paláca a presunuli sme sa do severného paláca, kde vzniknú expozičné priestory. Stabilizovala sa väčšina torz archeologicky nájdených murív a začali sme s doplnením nosnej priečky, ktorá je technicky náročná, lebo obsahuje niekoľko prestavbových fáz s dvernými otvormi a dvoma spájajúcimi sa dymovodmi dvoch kachľových pecí. Na bránovej veži bol rekonštruovaný záklenok okna na 2 nadzemnom podlaží a pokračuje sa v nadmurovaní vypadnutého lícneho muriva. Na neskororománskej vežičke pokračuje stabilizácia južnej steny jej podmurovaním. Murárska sezóna pomaly končí a tak neúnavne pracujeme aj počas náročných tropických dní. Však odpočívať budeme cez zimu.

Fotky nájdete TU.

Máj 2020

Od začiatku mája k hradným dobrovoľníkom pribudli aj zamestnanci z úradu práce cez projekt “Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva 2.” 10 horlivcov sa v plnej sile pustilo do 7 mesačnej práce aby sme hrad znova posunuli vpred. Na hrade sa už pracovalo každý deň, zamestnancov striedajú na víkendy dobrovoľníci, prichádzajú firemný dobrovoľníci a tak pracovný ruch na hrade neutícha. Finalizuje sa objekt východného paláca, na bránovej veži sa opravuje zostávajúca severná stena, v severnom paláci sa konzervujú torzá priečok, v južnom paláci sa demontovalo debnenie klenby, pri románskej vežičke sa muruje oporný pilier, začisťuje sa murivo základu obrannej veže a tisíc iných drobností, ktoré k hradnému životu patria.
Veľmi pekne ďakujeme pracovníkom úradu práce za trpezlivosť s riešením zamestnancov, firme B&R za fantastickú pomoc svojich zamestnancov, našim skvelým zamestnancom a v neposlednom rade dobrovoľníkom nášho združenia, ktorí to všetko udržujú v behu a riadia.

1. interná dobrovoľnícka víkendovka 17. – 19.4. 2020

Pre situáciu s vírusom sme sa rozhodli viacej neobmedzovať práce na hrade a urobili sme brigádu v uzavretom hrade a len za účasti členov združenia. Vyvozili a zahasili sme 3m3 vápna a osadili dočasné zábradlie na vyhliadkovú baštu. Je to nezvyk pre nás, čo sme obľubovali výhľad bez zábrany, ale tak prežijeme to. Postupne sa práce musia rozbehnúť, aj keď to nebude to pravé orechové, základ je pokračovať a spraviť, čo sa dá.

Fotky k článku nájdete TU.

0. dobrovoľnícka víkendovka 6. – 8.3.2020

Započali sme tohtoročnú sezónu s prípravami na murárske práce, zbierali sme odpadky okolo hradu, prečerpávali dažďovú vodu zo zberných nádrží do hasníc a dokončili sme generálku motorového fúriku. Tešíme sa na 13. sezónu, ktorá má byť znova plná brigád a všelijakých akcií. Veríme sa nám všetko zdarne podarí a srdečne Vás pozývame hlavne na naše dobrovoľnícke brigády, kde zažijete kopec srandy, pomôžete užitočnej veci a spoznáte pohodových ľudí.

Fotky k článku nájdete TU.

August 2019

Vyrobili sme most do bránovej bašty, takže transport materiálu a vchod do horného hradu po sutinovom kuželi so zákrutami je už minulosťou. Realizoval sa kurz tradičného murárstva a tesárstva v spolupráci s organizáciou European Heritage Volunteers na ktorom mali zastúpenie krajiny India, Albánsko, Pakistan, Taliansko a Kolumbia. Zamestnanci tvrdo pracovali na výrobe drevených ramenátov na klenbu vodnej cisterny v južnom paláci a zároveň pripravovali založenie novej časti klenby do starého pozostatku.

Fotky k článku nájdete TU.

Júl 2019

Privítali sme dvoch výnimočných francúzskych kamenárov, ktorí vytvorili portál do severného paláca. Počas dvoch týždňov sme pričuchli k jedinečnému remeslu, ktoré nám na Slovensku akosi pomaly vymiera. Popri tom bežal archeologický výskum, osádzanie kovanej brány do bránovej bašty, osádzanie drenáže východného paláca, drenáže predbránia a rovnako pokračovali murárske zásahy. Na hrade sa konal aj lukostrelecký turnaj v kategórii primitívnych lukov, čo je pre nás každoročne obrovský zážitok.

Fotky k článku nájdete TU.

Máj a Jún 2019

Na hrade sa spustil projekt s nezamestnanými. Popri zamestnancoch na hrade počas víkendov pracujú aj dobrovoľníci. Podarilo sa dokončiť oporný pilier na západnej hradobnej stene, záklenok bránovej bašty a na východnej hradbe bolo vymurovaných 60mkub nového muriva. Začal sa aj archeologický výskum v priestore bastiónu za účelom záchrany neskororománskej nárožnej vežičky. Ďakujeme firme B&R za skvelú firemnú akciu, ktorou nám výrazne pomohli.

Fotky k článku nájdete TU.