Ako sa tam dostať

Poloha hradu Tematín

Hrad Tematín bol vybudovaný v juhozápadnej časti Považského Inovca na vápencovo-dolomitovom podloží temena bočnej rázsochy vybiehajúcej západne od Bezovca medzi Lúčanskou a Hrádockou dolinou. S výškou 600 m nad morom nepatrí medzi najvyššie položené hrady Slovenska, ako sa často tvrdí, no napriek tomu zostáva výraznou dominantou Stredného Považia patriacou do katastra obce Lúka.

AUTOBUSOM NA BEZOVEC A PEŠO NA HRAD

• AUTOBUSOM NA BEZOVEC A PEŠO NA HRAD (dĺžka cesty je 4,9 km, cca 1 hodina a 20 minút, prevýšenie cca +60 m) – v Piešťanoch na stanici nastúpite na autobus z nástupišťa 9 a vystúpite na zastávke “Nová Lehota – Bezovec” (križovatka tvaru T). Pokračovať budete smerom k rekreačnému stredisku Bezovec, čo je jediná cesta do mierneho kopca na tejto križovatke (Mapa 1). Ďalej budete pokračovať po modrej značke až na hrad Tematín (Mapa 2). (Odtiaľto je to rovnaká cesta ako je nižšie uvedená pri ceste autom na Bezovec.)

AUTOM NA BEZOVEC A PEŠO NA HRAD

• AUTOM NA BEZOVEC A PEŠO NA HRAD (dĺžka cesty je 4 km, cca 50 minút, prevýšenie -20 m) – v areály rekreačného strediska Bezovec s penziónmi a chatkami môžete pokojne zaparkovať svoje auto. Od rázcestníka pôjdete po modrej značke až na hrad (Mapa 2).

Cesty z obcí

• z obce Lúka (dĺžka cesty je 6,1 km, cca 2 hodiny a 15 minút, prevýšenie cca +410 m) sa na hrad dostanete po modrej značke. Trasa začína na malom obecnom námestíčku, z počiatku pokračuje po lesnej ceste bez extrémneho prevýšenia. To príde až ku koncu cesty (Mapa 3). Ľudia po výstupe touto cestou používajú značnú kapacitu slovnej zásoby z časti nadávania a hromženia. 😉

• z obce Hrádok (dĺžka cesty je 6,7 km, cca 2 hodinu a 30 minút, prevýšenie cca +400 m) sa na hrad dostanete najprv po modrej značke asfaltovou cestou Hrádockou dolinou, neskôr odbočka vpravo do kopca (z časti “Dolina”) po žltej značke (Mapa 4). Je to komplikovanejšie ako sa zdá, nakoľko značenie drevenými šípkami v obci je úplne iné a neukazuje na značkovaný chodník, ale na cestu používanú pri ťažbe dreva. Teda ak chcete ísť značkovanou cestou z Hrádockej doliny, netreba si pri prechode obcou Hrádok všímať žiadne drevené tabule a držať sa len modrej turistickej značky.

• z obce Hrádok, časť Dolina (dĺžka cesty je 3,9 km, cca 1 hodinu a 30 minút, prevýšenie cca +340 m) po žltej značke.

• z obce Hrádok sa na hrad dostanete aj po neoznačenej turistickej ceste, na ktorú Vás nasmerujú už spomínané drevené tabule s názvom “historická”, či “pôvodná” cesta, prípadne označená cyklistická modrá a aj zelená cesta. Na Vašom mieste by som sa danej ceste vyhol, pretože niekoľko týchto značiek bolo zničených a tak nebudete vedieť kde treba odbočiť. Väčšina cesty je zdevastovaná ťažbou dreva, a preto veľkým odvážlivcom na autách typu Peugeot 206 ju neodporúčame. Rovnako to neodporúčam žiadnemu vodičovi, ktorý nemá vozidlo so svetlou výškou nad 30 cm, uzávierkou diferenciálu, 4×4 redukciou a inú vhodnú off-road techniku. 😉 Každopádne priznávame, že tam domáci jazdia na žiguláku, takže sa to dá, len treba vedieť ako. 😀