Ukrajinsky

Історія замку Тематин

 

Замок Тематин розташований у горах Повазьский Іновець на заході Словаччини. Розташування замку забезпечує далекий вид на долину річки Вах, яка є найдовшою річкою Словаччини. Замок Тематин був одним із охоронних замків на кордоні Угорщини і водночас був місцем притулку для мешканців у разі небезпеки.

Замок був побудований близько 1250 року після вторгнення татарських військ на нашу територію, і лише кам’яні споруди змогли захистити від нападників на конях.

Замок пройшов через руки кількох поважних і заможних родин, які поступово добудовували і укріплювали замок. Нинішня форма була побудована близько 1700 року, коли родини Берчені була господарем замку. Мікулаш Берчені був нібито вчителем фехтування французьких мушкетерів при дворі французького монарха Людовіка XIV, а згодом став головним генералом повстанських військ Франциска Ракочі II. Після поразки цього повстання йому довелося залишити замок, а імператорські війська спалили замок у 1710 році. Відтоді він був безлюдним і заріс природою.

 

Громадське об’єднання «Замок Тематин»

Громадянське об’єднання “Замок Тематин” була заснована в 2007 році групою студентів разом з друзями та знайомими, які подбали про збереження замку. Навесні 2008 року розпочалась інтенсивна робота з косіння та пиляння зелені на території замку. До 2014 року роботи велися переважно у вихідні дні, а з 2014 року ГО вирішило брати участь у проекті «Відновлення замків за допомогою безробітних», який спільно реалізують Міністерство культури та Міністерство праці, соціальних питань та сім’ї. Сезонні працівники працюють у замку від 6 до 7 місяців на рік, а у вихідні дні їх замінюють волонтери. Робота над замком фінансується грантами Міністерства культури Словацької республіки, різними фондами, дарувальниками частини сплаченого податку та внесками бажаючих, які допомагають сплатити витрати, необхідні для реалізації проектів..

 

Археологічні дослідження

Дослідження замку Тематин ведуться з 2010 року і зосереджуються на найнеобхідніших місцях, пошкоджених статичними розломами, місцях необхідного збереження або місцях, абсолютно необхідних для рятувальних робіт у замку. Він виконується під наглядом ліцензованих археологів, обласного управління пам’яток та історичних архітекторів. Всі дії з копання виконуються виключно вручну без використання важких механізмів. Результати досліджень допомагають реконструювати життя наших предків у цьому місці та водночас допомагають нам краще зрозуміти поступову реконструкцію замку. Ця інформація також допомагає визначити ступінь та спосіб втручання до консервації. Знайдені знахідки записуються до каталогу та передаються до відповідного музею. Після завершення робіт на виставковій площі частина цих знахідок буде виставлена безпосередньо у замку.

 

Мета врятування замку

Метою є збереження та захист історичних частин у вигляді консервації та часткової реставрації необхідних елементів. Не буде відбуватися будівництво нових будівель на фундаментах старих, бо ми не знаємо якої форми вони були. Не збереглися жодні фотографії чи документи, які б чітко відображували те, як виглядали технічні деталі. Його становище в суспільстві та природному середовищі зумовлює те, що він буде скромною освітньою та презентаційною областю прекрасної природи. Завдяки багатоденним курсам люди отримують освіту в різних історичних ремеслах і таким чином зберігають сучасні прийоми, які сьогодні безповоротно втрачаються.