Nestačí, že ste pracovití, ale na čom pracujete. Henry David Thoreau
Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom. Ivan Sergejevič Turgenev
Never slovám, ak za nimi nestoja skutky. Mary Wardová
Ozajstné bohatstvo človeka spočíva v tom, čo dobré robí vo svete. Mohamed
Nie ten, kto toho veľa má, ale ten, kto toho veľa rozdá, je bohatý. Erich Fromm
Staroba je ako konto v banke. Vyberieš len to, čo vložíš. Lucius Annaeus Seneca
Človek veľa vydrží, ak má cieľ. Tomáš Garrigue Masaryk
Človek bez odvahy a statočnosti je len predmetom. Napoleon Bonaparte

 

Konzervujeme národnú kultúrnu pamiatku.

           Znamená to, že robíme úkony potrebné na zachovanie hradu Tematín v jeho súčasnej podobe. Nesnažíme sa sfunkčniť jeho objekty, ale chrániť ich pred ďalšou deštrukciou.

           Prečo neopravujeme hrad do podoby jeho dávnej slávy?
Nakoľko sa nezachovali žiadne historické fotografie, náčrty, či iná dokumentácia, akákoľvek rekonštrukcia do "pôvodnej" podoby, by bola len romantickou predstavou a priniesla by iba veľa novotvarov, na ktoré by nikto nebol hrdý.

Stručná ukážka postupu konzervácie hradu Tematín:

 

corobime

 

Udržiavame zeleň v areáli pamiatky.

           Náletová zeleň svojím koreňovým systémom rozrušuje murivo. Z tohto dôvodu sme na začiatku z hradu odstránili 4 stromy s prierezom cca 50 cm a veľký počet menších porastov a krovín. Kosenie drobnej zelene je nutné vykonávať pravidelne hlavne v prvých rokoch po odstránení väčších porastov, nakoľko korene dlhé roky "bujneli" a ich postupné vysychanie je stále sprevádzané bohatým rašením nových výhonkov. Všetky tieto práce vykonávame podľa odporúčania botanikov a dendrológov, t.j. nekosíme celý hrad naraz a úplne. Špecifický prístup máme jednak k chráneným drevinám, ktoré sa presádzajú mimo areál hradu a taktiež k miestam s najväčším výskytom kvetov, ktoré sa kosia po ich vegetačnom období.

 

OZ Hrad Tematin - práca

 

Archeologický výskum

           Pod vedením autorizovaného archeológa je vykonávaný archeologický výskum. Nakoľko niektorí členovia sú vyštudovaní historici a archeológovia, táto oblasť nám nie je neznáma a je pre nás veľkým koníčkom. Vďaka výskumu sa máme možnosť ako prví dozvedieť unikátne skutočnosti prepisujúce súčasné skreslené poznatky a domnienky o histórii a stavebnom vývoji nielen hradu.

 

arch

 

Prečo to všetko?

 

1. Máme k tomu vzťah

          Toto miesto nás chytilo za srdce a časom sa nám stalo ozajstným domovom.


2. Vážime si dedičstvo

          Ak chceme, aby si naše deti vážili to, čo po nás ostane, ukážme im ako si vážime my naše dedičstvo. Nie je to o peniazoch alebo o majetkoch, je to o kultúrnom dedičstve, zvykoch, tradíciach...

3. Realizujeme sa

           Bola by škoda, aby v spoločnosti s inteligenciou neinteligentne zanikali dôkazy o inteligentnosti našich predkov.

4. Čo z toho máme?

           Vedomie, že robíme niečo dobré nielen pre samých seba. V dnešnej dobe materializmu nie sme pochopení. Ten, kto robí niečo zadarmo a ešte aj do toho investuje svoj nielen voľný čas je v súčastnosti považovaný za blázna. Áno, svojím spôsobom sme blázni - hradári. Ľudia, ktorí v pote vlastnej tváre pracujú na záchrane niečoho, čo im nepatrí len pre dobrý pocit resp. pre vyšší princíp. Pre nás je to rovnaká záľuba ako golf, jachting či jazdectvo.  
          Partia výborných ľudí, ktorí sa spoznali pri práci, nekonečné zážitky a príbehy, spoločné večerné rozpravy a diskusie pri ohni, spánok pod hviezdami a množstvo iného. Toto sú veci, čo nás napĺňajú viac ako stolička pri počítači, mäkká pohovka v obývačke pred televízorom, bezcieľne sa potulovanie kade-tade. Vedzte, že sme ľudia ako Vy. Musíme pracovať, aby sme sa uživili, chodíme s priateľmi na pivo či čaj, zažívame stres a hľadáme východiská. Hrad veľa pre nás vyriešil. Máme miesto, kde relaxujeme, zabúdame na to, čo sa deje tam dole v doline a tak sa z hradu vraciame nabudení a odhodlaní bojovať so stereotypom 21. storočia.
           Je to pre Vás málo? Rozumieme. Nie každý dnes vie takto relaxovať.
           Stačí Vám toto? Tak čo Vám bráni sa pridať? Nemáte na to čas alebo čosi iné? Nevadí, podporiť nás môžete čo i len pár starými doskami alebo vecami, čo by sme mohli využiť pri záchrane tejto jedinečnej pamiatky. Vopred vďaka.