Staroba je ako konto v banke. Vyberieš len to, čo vložíš. Lucius Annaeus Seneca
Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom. Ivan Sergejevič Turgenev
Človek veľa vydrží, ak má cieľ. Tomáš Garrigue Masaryk
Človek bez odvahy a statočnosti je len predmetom. Napoleon Bonaparte
Never slovám, ak za nimi nestoja skutky. Mary Wardová
Nie ten, kto toho veľa má, ale ten, kto toho veľa rozdá, je bohatý. Erich Fromm
Ozajstné bohatstvo človeka spočíva v tom, čo dobré robí vo svete. Mohamed
Nestačí, že ste pracovití, ale na čom pracujete. Henry David Thoreau

Ako vyzerá priebeh akcie?

Dorazíme na hrad alebo na mohylu buď autami alebo pešo.

Ak je to víkendovka na hrade, tak sa ubytujeme v piatok v hradnej útulni a pripravíme si náradie a veci na ráno. V sobotu sa zobudíme, dáme si časj či kávu (prípadne ide jeden s autom dole vyzdvihnúť niekoho) a pred 9:00 začíname pracovať. Pracujeme kým nám chuť a sila vystačí. Niekedy umierame od únavy už o 16:00 inokedy nás akosi zastaví až tma. Večer podľa počasia strávime pri ohni alebo pri spoločenských hrách v útulni. V nedeľu podokončujeme čo sa dá do cca 12:00 - 13:00 a začneme baliť.

Ak je to jednodňovka na mohyle, tak prídeme okolo 9:00 v sobotu a pracujeme cca do 16:00 a na večer buď ideme domov alevo ideme ešte na kofolu.

 

Čo budem robiť?

Prevažne ide o nasledovné práce: pomoc pri kopaní počas archeologického výskumu (kopanie, nakladanie, sitovanie, fúrikovanie a podobne), pomoc pri murárskych prácach (zbieranie a nosenie kameňa, miešanie malty, ťahanie kladky a podobne), práca s drevom (podľa potreby, pílenie, sekanie, hoblovanie, vŕtanie, klincovanie a podobne). Všetko sú to jednoduché práce. Po čase sa však môžete vypracovať na stredovekého murára, tesára či pomocného technika archeologického výskumu.

 

Čo je zabezpečené?

Zabezpečujeme stravu 3x denne, ubytovanie, prípadne transport na hrad z obce Hrádok, náradie a ochranné pomôcky. Jednoducho všetko aby človek mohol prísť, zažiť užitočný čas v krásnom prostredí bez starosti o základné potreby. Ubytovanie je v kachľami vykurovanom priestore útuľne. Vybavená je kuchyňa s plynovým sporákom takže strava je varená. Počas leta je postavaná aj poľná sprcha. WC je suché 60m pod hradom.

 

Ako sa zúčastniť brigády?

V prvom rade nás kontaktujte mailom alebo telefonicky, či na Facebook-u aby sme mohli pre vás zabezpečiť stravu, prípadne transport. Transport na hrad sa väčšinou dojednáva na sobotu ráno od reštaurácie Tomba v centre obce Hrádok (TU). Ak by ste si doniesli aj vlastnú stravu, PROSÍM, aj tak sa dopredu ohláste, že prídete. Podľa počtu ľudí sa totiž aj plánuje práca a na ňu sa nakupujú potrebné veci. Ak by bolo veľa ľudí bez ohlásenia, mohlo by sa stať, že sa budú nudiť, pretože na iné práce nebude dopravené vybavenie.

 

Kto sa môže zúčastniť?

Ktokoľvek od okolo 18 do 80 rokov akéhokoľvek povolania, vyznania, či politickej príslušnosti. Vzdelanie nehrá roľu a aj fyzická kondícia ak je podlomená môže hradu veľmi pomôcť inými prácami. Podmienkou je len otvorené srdce ochotné rešpektovať ľudí takých, akí sú aj keď nesúhlasia naše názory.

 

Čo si vziať?

Najdôležitejšie veci hradára:

1. spacák a karimatka - v letných mesiacoch sa dá spokojne spať v tenkých spacákoch, ale ak je teplota v noci už okolo 10 stupňov, doporučujeme hrubší. 

2. čelovka - lampa s popruhom na hlavu. Hrad nie je osvetlený a ku veľa veciam treba dve ruky, takže čelovka je skvelá vec.

3. pevnú obuv - hrad je kamenistý a členky po celom dni dostávajú zabrať. Niektorí už máme aj problémy, takže najlepšia je vibramová obuv nad členok, ktorá zviazaním zabraňuje vytknutiam, či prílišnému namáhaniu väzív.

4. pracovné oblečenie - dĺžka podľa počasia a druhu práce. Základ je, aby to bolo niečo, čo keď rozdriapete  o klinec, vám nebude ľúto.

Ďalšie doporučené veci : hygienické veci, fľaša na vodu, krém na opaľovanie a na ruky, teplý variant oblečenia, ľahšia obuv na popracovný čas, koláče, proviant, fotoaparát...

 

V deň príchodu...

Na hrade nemáme vo zvyku si navzájom vykať. Sme na jednej lodi a ctíme si jeden druhého aj bez formálneho vyjadrovania sa. Nikto nie je niečo viac a ak sa tak niekto správa, jasne mu je povedané, že nie je na hrade vítaný rovnako ako keď niekto začne násilne slovne alebo fyzicky niekoho donucovať k vlastnej pravde. Pre nás má najvyššiu hodnotu na hrade práve spoločný čas a práca pre hrad je prostriedkom...niečo ako spojenie príjemného s užitočným.